Wybór odpowiedniej protezy zębowej może mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla estetyki uśmiechu, ale i dla codziennego komfortu oraz pewności siebie. Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania, które różnią się materiałem, sposobem mocowania, a także przeznaczeniem – od protez ruchomych po stałe. Każdy rodzaj protezy odpowiada na inne potrzeby i oczekiwania pacjentów, dlatego wybór ten wymaga indywidualnego podejścia oraz wsparcia specjalisty.
Wybór między protezą ruchomą a stałą jest jednym z pierwszych kroków w procesie decyzyjnym dotyczącym uzupełnienia braków w uzębieniu.
Protezy ruchome, takie jak protezy osiadające czy szkieletowe, można wyjmować z jamy ustnej, co ułatwia ich codzienną higienę.
Z kolei protezy stałe to rozwiązanie idealne dla tych, którzy oczekują maksymalnej stabilności i wygody. Są one montowane trwale na zębach własnych pacjenta lub implantach, co czyni je mniej podatnymi na przemieszczanie.
Wybór między protezami ruchomymi a stałymi warto skonsultować ze specjalistą, który pomoże określić, która opcja zapewni optymalny komfort oraz estetykę.
To jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, szczególnie popularne ze względu na przystępną cenę. Wykonane z akrylu, są lekkie, świetnie sprawdzają się jako tymczasowe uzupełnienia w przebudowie zgryzu lub w przypadku pełnych protez, lecz wymagają regularnych kontroli, ewentualnych korekt i wymiany po maksymalnie 5 latach użytkowania.
Wyróżniają się trwałością i stabilnością dzięki metalowej konstrukcji projektowanej i odlewanej indywidualnie dla każdego pacjenta. Metalowy szkielet dzięki swojej zindywidualizowanej konstrukcji, zapewnia większy komfort podczas żucia i mowy, a sama konstrukcja protezy jest mniej wyczuwalna w jamie ustnej przez pacjenta w porównaniu do konwencjonalnej płyty protezy akrylowej. Protezy te są bardziej wytrzymałe niż protezy akrylowe, ale ich cena jest wyższa. Protezy szkieletowe często wybierają osoby oczekujące większej stabilności.
Możliwe jest również wykonanie protez szkieletowych bezklamrowych, które utrzymywane są za pomocą systemów zatrzasków odlewanych w koronach protetycznych pacjenta.
Rozwiązanie dla pacjentów u których konwencjonalne protezy całkowite osiadające nie zapewniają prawidłowej odbudowy funkcji żucia – ich utrzymanie na podłożu jest niezadowalające. System zaczepów utrzymujących protezę, mocowany jest do uzębienia resztkowego pacjenta lub wszczepionych implantów stomatologicznych i znacząco zwiększa utrzymanie protezy. W stosunku do protez stałych na implantach wyróżniają się możliwością wyjęcia z jamy ustnej do zabiegów higienicznych, ograniczoną ilością zabiegów związanych z przygotowaniem uzupełnienia, a także niższym kosztem wykonania.
Proteza na implantach to rozwiązanie dla pacjentów, które oczekują najwyższego komfortu i stabilności uzupełnienia najbardziej zbliżonego do uzębienia naturalnego. Protezy te mocowane są na stałe do implantów stomatologicznych, co zapewnia pełne podparcie i brak ruchomości. Są trwałe, wytrzymałe i pozwalają cieszyć się pełnią naturalnych funkcji zębó Ze względu na złożoność zabiegu oraz materiały jest to jednak najdroższa opcja.
Każdy rodzaj protezy odpowiada na inne potrzeby i styl życia pacjenta. Wybór protezy najlepiej skonsultować ze stomatologiem, aby dopasować ją do indywidualnych wymagań oraz budżetu.
Każdy przypadek jest wyjątkowy, dlatego dobór protezy zębowej wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczy się nie tylko rodzaj braku w uzębieniu, ale również oczekiwania pacjenta dotyczące estetyki, wygody oraz codziennej funkcjonalności. Kluczowe jest także uwzględnienie budżetu – protezy stałe, mocowane na implantach, będą wiązały się z wyższym kosztem, ale zapewniają najwyższy poziom stabilności i komfortu. Wybierając protezę, warto skonsultować się ze stomatologiem, który pomoże dopasować rozwiązanie najlepiej odpowiadające indywidualnym potrzebom i możliwościom pacjenta.